در جزیره کیش از سه، چهار روز قبل از عيد غدير زنان حسينيه ها را آب و جارو می کنند و با پارچه هاي سياه و سبز آينه و انواع تابلوها را با شعارها و كلمات و تصاوير مذهبي مزین می نمایند. شب عيد غدير و روز آن در چند نوبت مراسم جشن و مولودي خواني نیز در حسينيه ها مخصوص مردان انجام می شود.

عيد غدير در جزیره کیش

مولودي خواني و پذيرايي و دادن عيدي از جمله بخش هاي اين مراسم زیبا می باشد. منظور از عيدي دادن در اين مراسم رسمي است كه در آن شركت كنندگان دست هاي يكديگر را به نحو خاصي مي گيرند به طوري كه انگشت شست خود را روي شست ديگر فشار ميدهند و اين دعا را مي خوانند: " الحمد الله علي الكمال الدين ، الحمدالله اتمام نعمه و رضي رب وولايت علي بن ابي طالب"

در سالهاي اخير يكي از روحانيون حاضر در اين مراسم چند دقيقه اي به همين مناسبت سخنراني مي نماید ولي در گذشته كه شيعيان كيش روحاني نداشتند سخنرانی انجام نمی شد. اين مراسم حدود ساعت 10-9 صبح شروع و تا اذان ظهر ادامه پیدا می کرد. هزينه اين مراسم معمولا از بين خود مردم تهیه می شود.

عيد غدير در جزیره کیش

در پايان اين مراسم بخشي موسوم به نثور انجام می شود. در اين بخش كساني كه بچه دار مي شوند در خانواده نوزاد مقداري تنقلات و... با خود در يك سبد بزرگ به نام "جفير" به حسينيه حمل می کنند و روي سر نوزاد مي ريزند و بچه هاي كوچك با سر و صدا تنقلات را از پايين جمع می کنند. بخشي از اين مراسم مربوط به نو عروسان است. مراسم نثور در روزهاي ولادت حضرت محمد(ص) و حضرت علي(ع) و حضرت مهدي(ع) نيز انجام مي شود.